Storytelling pomoże Ci osiągnąć noworoczne cele

Naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu w Scranton w Pensylwanii przeprowadzili badania, z których wynika, że tylko 8 osób na 100 zrealizuje swoje postanowienia noworoczne. Oznacza to, że aż 92% ludzi poniesie porażkę i podda się na drodze do realizacji swoich noworocznych celów. Jak pod koniec roku, dzięki wykorzystaniu opowieści, znaleźć się w gronie 8% szczęśliwców?

Znajdziesz tu kilka narracyjnych sposobów, technik do wykorzystania i wskazówek jako wsparcie w procesie osiągania noworocznych zamierzeń, po to by na koniec 2017 roku „dowieźć” wymarzony przez Ciebie wynik.

Źródło danych naukowych

Za punkt wyjścia przyjąłem statystyki opublikowane w Journal of Clinical Psychology (na stronie Statisticbrain.com znajdziesz zestawienie tych danych).

Dane pochodzą z rynku amerykańskiego. Biorąc pod uwagę różnice kulturowe, inne uwarunkowania społeczne, itd., w warunkach polskich może to wyglądać nieco inaczej, ale nie ma rodzimych badań na ten temat. Posłużę się więc amerykańskimi.

W Polsce nie mamy aż tak silnej kultury dążenia do sukcesu, porównywalnej z „american dream” w USA, więc przypuszczam, że u nas może być z tym nawet trochę gorzej…

Statystyki są miażdżące

Co mówią badania? Tak to się przedstawia na liczbach:

Badania University of Scranton wykazały, że:

25% – jedna czwarta osób, które podejmują postanowienia noworoczne poddaje się już w ciągu pierwszego tygodnia nowego roku! Zaledwie 7 dni wystarczy, by 25 na 100 osób rzuciło swoje postanowienia,

29% – kolejne 4% rezygnuje w trakcie drugiego tygodnia,

36% – już ponad jedna trzecia osób podda się po upływie jednego miesiąca!

54% – a ponad połowa nie wytrwa do drugiej połówki roku.

Finalnie do końca roku postanowienia noworoczne „dowiezie” tylko 8% najbardziej wytrwałych, zdeterminowanych i zawziętych (skurczybyków, aż chciałoby się dodać).

Czy trzeba być wytrwałym, zdeterminowanym i zawziętym (skurczybykiem), żeby osiągnąć swoje cele?

Bez wątpienia są to cechy, które pomagają w pracy na drodze do realizacji postanowień, ale są sposoby, do wykorzystania których nie są one wcale potrzebne!

Te sposoby to: opowiadanie prostych historii, dodanie do procesu planowania swoich celów tzw. autonarracji, czyli opowiadania o sobie, a tym samym zaktywizowanie prawej półkuli mózgu odpowiadającej za wyobraźnię i zaprzęgnięcie jej do wyobrażania sobie całego procesu dochodzenia do realizacji postanowienia, co znacznie podnosi szansę na osiągnięcie celu.

Wiemy o tym od dziecięcych lat

Do opracowania tych sposobów wykorzystałem moją wiedzę z zakresu storytellingu – coraz popularniejszego zjawiska wykorzystywania opowiadania historii w różnych dziedzinach życia. Bazują one na bardzo prostych technikach narracyjnych, które są nam znane od dziecięcych lat oraz mają dowiedziony pozytywny wpływ na nasze funkcjonowanie.

Problem z prostymi rzeczami polega na tym, że są tak proste, że aż trudno uwierzyć w ich skuteczność. Aż do momentu, gdy się o tym przekonasz.

Jak wykorzystać storytelling do realizacji swoich postanowień noworocznych?

Poniżej przedstawiam ciekawe i przyjemne sposoby na wykorzystanie wyobraźni w postaci snucia opowieści – i to nie tylko na drodze do realizacji postanowień, ale także już zdecydowanie wcześniej – na etapie samego wyłaniania swoich celów.

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych rzeczy do zrobienia, warto uświadomić sobie jak bardzo praca z własną wyobraźnią i tzw. symulacje mentalne (wiem jak to okropnie brzmi, ale to tylko określenie naukowe, za którym kryje się cudowny świat wyobraźni) pomagają skutecznie realizować cele i marzenia.

Wyobraźnia ważniejsza od wiedzy

Dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog z Uniwersytetu SWPS, w sposób bardzo przystępny wyjaśnia to, w wykładzie, którego nagranie znajduje się poniżej. Ta godzinna prezentacja daje całą naukową podbudowę pod to, co chciałbym Ci zaproponować w dalszej części w prostych ćwiczeniach narracyjnych.

Jeśli chcesz dobrze skorzystać z zaproponowanych przeze mnie technik, poświęć czas na wysłuchanie wykładu. Zrozumiesz jak wyzwalane przez opowiadanie historii wyobrażenia pomogą Ci osiągnąć Twoje postanowienia noworoczne.

Zachęcam Cię do obejrzenia filmu, bo bardzo warto! To jeden z najlepszych pod względem jakości treści i najbardziej fascynujących wykładów z psychologii, jakie ostatnio widziałem. Wiele z niego wyciągniesz:

Wnioski z prezentacji

Jeśli nie masz czasu, aby obejrzeć film to na potrzeby tego artykułu wyciągnąłem z prezentacji niektóre istotne dla storytellingu wnioski:

  • Jeśli nie wyobrażamy sobie czegoś, to nie wierzymy, że to się stanie. Uważamy, że jest mniej prawdopodobne, że to się wydarzy.
  • Jeśli wyobrazimy sobie zdarzenie, czy sytuację kilka razy, zwiększa się łatwość wyobrażenia określonego procesu, co prowadzi do tego, że łatwiej jest nam ten proces przebrnąć, podjąć działanie i przeprowadzić je do końca.
  • Używając wyobraźni potrafimy antycypować, czyli przewidywać zdarzenia, weryfikować je w praktyce, patrzymy długofalowo, dzięki czemu możemy przeciwdziałać negatywnym zdarzeniom, to wszystko podnosi nasze prawdopodobieństwo osiągnięcia celów.
  • Badania Shelley E. Taylor dowodzą, że ludzie, którzy wyobrażają sobie proces, a więc całą drogę do osiągnięcia celów, a nie tylko sam cel, osiągają lepsze wyniki (np. w procesie nauki).
  • Wyobrażanie sobie przyszłych sytuacji ogranicza bariery psychiczne i obniża lęk przed działaniem, a także pomaga unikać po drodze tzw. dystraktorów, czyli rozpraszaczy.
  • Przeprowadzanie symulacji pomaga w sformułowaniu szczegółowego planu działania, a wg badacza motywacji Petera Gollwitzera, dobry plan odpowiada za ok. 70% sukcesu.
  • Wg badań przeprowadzonych przez dr Ewę Jarczewską-Gerc nad wytrwałością w odchudzaniu najlepsze wyniki osiągają osoby wyobrażające sobie cały proces odchudzania oraz jego wynik.
  • Wyobrażanie sobie działania ułatwia późniejsze wykonywanie czynności, o wiele chętniej podchodzimy do ich wykonywania.
  • Emocje wywołane przez wyobrażenia mogą nam wręcz wskazywać kierunki działania.

Czas przejść do praktyki

Ok, wiesz już, jak wyobrażanie sobie pożądanej przyszłości ma wpływ na Twoje działania, nastawienie, osiąganie pozytywnych wyników, a nawet na Twoje ciało i emocje.

Uważam, że nie ma lepszego sposobu na wyobrażanie sobie przyszłych zdarzeń, rezultatów swoich działań i osiągniętych zamierzeń, na których nam najbardziej zależy niż wymyślanie historii. To w historii jesteśmy w stanie najbardziej plastycznie umieścić wszystkie nasze wyobrażenia. I nadać im sens.

Czas więc przejść do praktyki. Jeśli jesteś pewny swoich postanowień, tzn wiesz bardzo dobrze co chcesz osiągnąć, to świetnie. Jeśli nie – nie przejmuj się! Spróbuj pierwszych ćwiczeń narracyjnych.

Krok pierwszy: Poznaj siebie!

Na początek, zanim coś postanowisz, przemyśl sobie czy to ma sens.

Nie jest sztuką postanowić sobie cokolwiek zechcesz. Sztuką jest powziąć takie postanowienia, które są zgodne z naszymi możliwościami: zdolnościami, umiejętnościami, talentami. Z oceną realnych szans na powodzenie danego przedsięwzięcia.

Moim zdaniem to jest podstawa. Bez dobrej znajomości siebie i realiów będziemy mieć pokusę, żeby nasze postanowienia „wyjmować z czapki”, tzn. planować coś co ma małe szanse powodzenia, a tym samym może nas wpędzić we frustrację, gdy nam się nie uda. Mało osób zwraca na to uwagę. Aby wyłonić dobre cele, powinieneś lepiej siebie poznać. Skuteczne budowanie i osiąganie czegokolwiek zaczyna się od solidnego fundamentu samoświadomości.

Cel nr 1: Poznaj i zrozum lepiej siebie.

Dowiedz się czego pragniesz. Co jest dla Ciebie najważniejsze. Poznaj swoje WHY: Dlaczego chcesz osiągnąć to, co chcesz osiągnąć. Jakie są Twoje silne i słabe strony. Jakie masz szanse i zagrożenia w realizacji każdego postanowienia.

W lepszym poznaniu siebie, w wyłonieniu Twoich ukrytych pragnień i wartości, motywów, które Tobą kierują oraz prostej analizie SWOT pomoże Ci kilka łatwych technik narracyjnych. Uwaga! Za każdym razem, gdy zaczniesz robić ćwiczenie spisuj wszystkie pomysły i wnioski. Każda symulacja mentalna ma Cię doprowadzić do stworzenia konkretnego planu działania. Pamiętaj, że snujesz historie w określonym celu… Mają Ci one pomóc osiągnąć postanowienia noworoczne!

Technika 1:
Napisz do siebie list lub maila.

Wyobraź sobie siebie za rok. Napisz do tej osoby – siebie starszego o rok – list (może być e-mail). Podziękuj jej za to jaka jest. Opisz jej czego dla niej chcesz. Zrób tak, jakby to był Twój największy przyjaciel, albo miłość Twojego życia. Czego dla niej pragniesz i dlaczego właśnie tego? Napisz jej to od serca. Podaj powody Twoich pragnień. Nad niczym się nie zastanawiaj. Czas na refleksję odłóż na później. Skorzystaj z techniki pisania „strumieniem myśli”. Nie dbaj o logikę, gramatykę, interpunkcję, poprawność formy. Nikt poza Tobą tego nie będzie czytał. Bądź sobą, pozwól sobie na luz i szczerość. To ćwiczenie powinno Ci pokazać co jest dla Ciebie ważne.

Technika 2:
Napisz list do kogoś innego.

Wybierz bliską Ci osobę. Żyjącą lub nieżyjącą. Prawdziwą lub fikcyjną. To może niekonieczny być ktoś, kogo znasz osobiście. Wybierz kogoś, do kogo chciałbyś napisać. Kto, czujesz, że ucieszyłby się z takiego listu i chętnie by go przeczytał. Albo Ty chciałbyś bardzo temu komuś opowiedzieć o sobie. Napisz do niej list. Opowiedz jej historię z roku Twojego życia. Co się przez ten rok wydarzyło? Co osiągnąłeś i jak do tego doszło? Postaraj się wymyślić jak najwięcej szczegółów, ale takich, które są jak najbardziej istotne dla powodzenia Twoich postanowień. Pofantazjuj – co musiałoby się wydarzyć przez ten rok, żeby historia była prawdziwa i wiarygodna?

Technika 3:
Napisz opowiadanie o sobie.

Zamiast formy listowej, możesz napisać opowiadanie w 3 osobie. Wyobraź sobie, że piszesz książkę – o Tobie. Będzie ona miała jednego odbiorcę: Ciebie! Opisz Twojemu czytelnikowi jak będzie wyglądało Twoje życie za rok, gdy zrealizujesz swoje postanowienia. I ponownie: w istotnych szczegółach z życia w ciągu całego roku. Pisz o faktach, wydarzeniach, ludziach, których spotykasz, czynnościach, zadaniach, które musisz wykonać, żeby wydarzyło się to, czego chcesz. Napisz co będziesz w tym czasie czuć, co będziesz myśleć, jak będziesz wyglądać, co i z kim będziesz robić.

Opowiadaj na różne sposoby

Możesz napisać (lub tylko wyobrażać sobie) opowiadanie na kilka sposobów. Wykorzystaj jeden z nich, lub stwórz kombinację (to dla zaawansowanych):

  1. Opisz swój wymarzony „jeden dzień z życia” i na zasadzie retrospekcji opowiedz jak to się stało, że tak właśnie wyszło.
  2. W centrum postaw głównego bohatera (czyli siebie) i opisz jakie w nim dokonały się zmiany spowodowane osiągnięciem postanowień. Opisz dlaczego tak się czuje.
  3. Opowiedz o przeszkodach, które pokonałeś, o konflikcie, który przeżyłeś po drodze do realizacji celów. Z jakim wysiłkiem to się wiązało i jakich wymagało decyzji.
  4. Możesz też opowiedzieć o jakimś Twoim przeciwniku (czyli czarnym bohaterze, którym niekoniecznie musi być człowiek) i/lub sprzymierzeńcach, którzy pomagali Ci przez cały rok.

Spójrz na siebie oczami innych

Możesz opowiedzieć swoją historię inaczej i spojrzeć na siebie oczami innych, czyli wykorzystać różne punkty widzenia i różnych narratorów.

Technika 4:
Pozwól, by ktoś inny opowiedział o Tobie.

Wyobraź sobie kogoś z najbliższego otoczenia, np. Twoją siostrę, mamę, tatę, wujka, babcię, sąsiada, przyjaciela. Opowiedz sobie w wyobraźni lub na piśmie (najlepiej na piśmie, bo będziesz później mógł z tego korzystać) co każda z tych osób: jedna wybrana, a być może wszystkie, zobaczą u Ciebie za rok, w jaki sposób przekonają się o tym, że zrealizowałeś postanowienia. Opisz proces obserwacji Ciebie z punktu widzenia innej osoby. A może któraś z nich jest bohaterem w Twojej opowieści i odgrywa w niej ważną rolę? Opowiedz o tym. Postaraj się wymyślić tak dużo istotnych szczegółów jak tylko możesz.

Wyobraźnia level hard

Część osób może odczuwać więcej satysfakcji, gdy przeniosą swoje wyobrażenia w bardziej nierzeczywiste światy. Czasem łatwiej jest wyobrazić sobie siebie jako bohatera z ulubionej bajki, lub filmu i stymulować przez to wyobraźnię, ale z drugiej strony łatwo o zbytnie oderwanie od rzeczywistości i utracenie związku z tym, na czym nam zależy czyli na realizacji postanowień.

Technika 5:
Opowiedz bajkę.

Uruchom wyobraźnię, kreatywność, humor, napisz bajkę, ukoloryzuj ją trochę, dramatyzuj, daj sobie przestrzeń i ulep z plasteliny wyobraźni bogaty świat, do którego chętnie będziesz zaglądać. W tym świecie osiągasz to, czego chcesz, ale musisz dokładnie wiedzieć, jaki jest związek tych fantazji z rzeczywistością. Jakie analogie do rzeczywistych przedmiotów, wydarzeń i osób stanowią te, które sobie wyobrażasz.

Krok drugi: Opowiadaj sobie co się wydarzy i rób to często

Cel nr 2: Nie pozwól sobie zapomnieć o tym, czego chcesz dokonać.

Przypominaj sobie o swoich postanowieniach tak często, jak tylko potrzebujesz. Jeśli napisałeś list lub opowiadanie, czytanie stworzonych autonarracji pomoże Ci być w stałym kontakcie ze sobą i swoimi postanowieniami.

Ponieważ Twoje postanowienia będą spisane w formie narracji, częste wracanie do stworzonych opowieści może dać Ci mnóstwo frajdy.

Opowiadaj sobie te historie często. Wyświetlaj sobie w głowie film. Możesz to robić przed snem. Możesz napisane przez siebie historyjki wydrukować na ładnym papierze, lub napisać ręcznie i czytać codziennie lub co najmniej raz w tygodniu. Pomoże Ci to utrzymać motywację i stymulować chęć do działania. Poza tym wyobraźnia będzie działać również na dalszym etapie i może Ci podsuwać zupełnie nowe rozwiązania.

Krok trzeci: Opowiedz komuś o swoich postanowieniach

Wyjdź ze swojego świata i skonfrontuj swoje opowieści z otoczeniem.

Cel nr 3: Opowiedz o swoich postanowieniach innym ludziom.

Wyjdź do ludzi i zafascynuj ich swoimi historiami. Stwórz „mit założycielski” dla swoich postanowień. Zacznij opowiadać innym skąd wzięła się Twoja chęć podzielenia się ze światem Twoimi pomysłami.

Opowiedz najbliższym osobom o swoich planach, posłuchaj informacji zwrotnych. Może się okazać, że bedą dla Ciebie cennym wsparciem. Ludzie chętnie okazują pomoc. Być może doping innych ludzi z Twojego otoczenia doda Ci otuchy, wiary w siebie i pewności, że Twoje postanowienia są słuszne i możliwe do spełnienia.

Szukaj sprzymierzeńców

Ale feedbacku zniechęcającego słuchaj z rezerwą. Są ludzie, którzy bedą mieli ochotę Cię zniechęcić. Nie poddaj się negatywnemu wpływowi ludzi, którzy narzekają, nie widzą sensu, szans, ciągle są niezadowoleni, krytykują i zazdroszczą innym. Szukaj sprzymierzeńców.

W dobrych historiach hollywódzkich główny bohater filmu zwykle ma kogoś do pomocy. W strukturze monomitu Josepha Campbella (będzie jeszcze o tym mowa na blogu) postać pomocnika to ważna persona, która pomaga bohaterowi na drodze do realizacji jego motywu osobistego. Szukaj takich sprzymierzeńców w życiu!

Podsumowanie

Narracje pomagają nie tylko na etapie wyłaniania i stawiania sobie celów, ale zwłaszcza na etapie dążenia do ich realizacji.

Storytelling i towarzysząca mu praca ze swoją wyobraźnią pomoże Ci w zweryfikowaniu swoich dążeń i sformułowaniu szczegółowego planu działania – opowiedzenie sobie historii krok po kroku, pomoże Ci dostrzec związki przyczynowo-skutkowe pomiędzy różnymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na spełnienie Twojego postanowienia. Gdy to sobie uświadomisz, lepiej zaplanujesz proces dojścia do wymarzonego celu i będziesz lepiej przygotowany, bo już wcześniej wiesz, co Cię może spotkać. Unikniesz błędów, ominiesz przeszkody i Twoja skuteczność wzrośnie, a wraz z nią Twoje osobiste spełnienie.

Podejmij wyzwanie i opowiedz historię w jaki sposób dołączysz do 8% ludzi, którzy zrealizują swoje noworoczne postanowienia. Jeśli chcesz, podziel się swoją historią ze mną (a może zechcesz także z innymi czytelnikami bloga), będę Ci kibicował, abyś osiągnął to, o czym marzysz. Zakończ 2017 r. jak nigdy dotąd z pięknym sukcesem! Tego Ci bardzo z całego serca życzę!

Na koniec prośba

Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy – podziel się nim ze znajomymi. Wyślij komuś mailem, na Messengerze, umieść go na Facebooku, lub na Twitterze. Możesz w ten sposób sprawić, że ktoś poprawi swoje życie, a tego bym bardzo chciał, bo po to powstał ten blog. Dziękuję Ci serdecznie!

 

Podobał Ci się artykuł?

Zapisz się na mój 100RYLETTER – newsletter który piszę tak jak za dawnych lat pisało się listy…

[FM_form id=”1″]