Nie mam żadnych wyjątkowych talentów

Wikipedia mówi o nim, że to jeden z największych fizyków-teoretyków XX wieku. Jest twórcą ogólnej i szczególnej teorii względności, współtwórcą korpuskularno-falowej teorii światła, odkrywcą emisji wymuszonej. To laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1921 roku za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego. Opublikował ponad 450 prac, w tym ponad 300 naukowych. Wniósł też swój wkład do rozwoju filozofii nauki.

Był jednym z najwybitniejszych umysłów, jakie kiedykolwiek chodziły po świecie. Mowa jest, jak się pewnie domyślasz, o Albercie Einsteinie.

Einstein kiedyś powiedział o sobie:

Nie mam żadnych wyjątkowych talentów.
Jestem tylko namiętnie ciekawy.

Powiedział też:

Ważne jest, by nigdy nie przestać pytać. Ciekawość nie istnieje bez przyczyny. Wystarczy więc, jeśli spróbujemy zrozumieć trochę tej tajemnicy każdego dnia. Nigdy nie trać świętej ciekawości. Kto nie potrafi pytać, nie potrafi żyć.

Ciekawość pobudza do zadawania pytań. Zadawanie pytań do słuchania. A słuchanie do zrozumienia. Zrozumienie zaś jest kluczem do skutecznego działania.

Jeśli Einstein nie uważał się za człowieka utalentowanego, a tyle dokonał, to jakie możliwości drzemią w każdym z nas!

Być namiętnie ciekawym świata – to wszystko, czego mi potrzeba, na początek.

__

Podoba Ci się mój dziennik, zapisz się na #100ryletter

Wszystkie krótkie wpisy znajdziesz na stronie: #100rydziennik

O Autorze

CEO (Chief Enthusiasm Officer) 100RY. Strateg marketingowy, ekspert storytellingu biznesowego, podcaster, bloger. Pomagam budować marki. Storytelling to moja bajka. Zajmuję się doradztwem marketingowym i projektowaniem strategii komunikacji dla marek osobistych i biznesowych.

Podobne Posty

 • Ja widzę coś podobnego w swoim otoczeniu. Często najdalej zachodzą nie ci, którzy wydają się być obdarzeni szczególnym talentem, ale ci namiętnie niepoddawający się:)

  • Masz na myśli takich, którzy się łatwo nie poddają? 🙂 Tu się zgodzę. Ale do tego trzeba mieć dobry powód. Motywacja pochodzi od motywu, czyli powodu do działania. 😉

 • Dokładnie! Gdyby nie ciekawość świata i ludzi, nasze życie byłoby tylko czekaniem na śmierć. Pozdrawiam!

  • Mocno powiedziane. 😉 Ale rzeczywiście, tak by mogło być. 😉 To naturalny motor do działania. Dzięki za komentarz.

 • Być namiętnie ciekawym! To jest myśl! Super! To będzie motto tego tygodnia dla mnie!

  • O super! Cieszę się. 🙂 Mam nadzieję, że to będzie dobry tydzień!

 • Olga Butkiewicz

  Kocham Alberta, zdecydowanie moj faworyt w świecie nauki! Często czerpię z jego mądrości, sa ponadczasowe. Wystarczy troche ciekawości, uważności i chęci zabawy, aby doświadczyć niesamowitych rzeczy. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki, należy tylko zrobic pierwszy krok. Pozdrawiam!

  • Zgadzam się! Ale z tymi mądrościami trzeba być ostrożnym, bo przypisuje mu się błędnie wiele rzeczy, których nie powiedział. Einstein staje się trochę takim mam wrażenie „urban legend”, ale tak czy inaczej jest świetnym przekaźnikiem ważnych treści. 😉